Blog & Haberler

Güncel Yazılarımız


İspanya'da Gastronomik Bir Tur

Ülkelerde ilk önce yöresel lezzetleri tadarak başlıyor benim gastronomi turlarım. İspanya deyince aklıma gelen "tapas", İspanyol mezeleridir. Tapas tadımı için iyi ki Manuel ile sözleşmişim.

Madrid merkezindeki Mercado da San Miguel’de Manuel ile buluştuk. Beyaz ceketi ile eski kulağı kesik bir Madridli. Tabirleri ile hakim olduğum İspanyolcam sayesinde Manuel ile hemen eski iki arkadaş kıvamında dost oluyoruz. Devamlı güler yüzü ile bir yandan bana laf yetiştiriyor, bir yandan da yanımızdan salınarak geçen Madridli güzelleri süzüyor.

Pazar içindeki meşhur tapas’çıya gidiyoruz, camlı vitrinden seçiyoruz ve bize bir tabak hazırlanıyor. Bir kadeh "tinto" alıyoruz, ki tercihim her zaman bir "rioja"dır. Tinto’nun kelime anlamı "boyalı" ama kırmızı şarap demek İspanya’da. Rioja ise kuzey Bask bölgesi altında yetişen "tempanillo" üzümünden yapılan kırmızı şarap (tempraniyyo okunur, "erkenci" demek. Erkenden, "kara düşen üzüm" yani kırmızıya çalmaya başlayan). Bu tapas’lar minik tabaklarda servis edilen ufacık mezeler, sıcak ve soğuk yeniliyor.

Karidesler, balık yumurtaları, minik köfteler, şarküteri, çeşitli maceralar. Hatta bir seferinde Barselona’da nohutlu işkembe bile yediğimi hatırlıyorum. İri karidesli bir tapas seçtim. Havyarlı lop yumurta ve yine balık yumurtalı bir ezme. Manuel sigara böreği tarzlarda çalışma yaptı. Canım çok "tortilla" çekti ama ona yarın dalacağım, tortilla’sı meşhur olan başka bir barda, bir başka pazarda. Tortilla (tortiyya okunur): Patatesli kalın omlet.